seküler göç - bölüm 2: gittikten sonra

katma 3 Feb 2018
türkiye’nin sosyal ve siyasal dönüşümünün hayat tarzları, kariyerleri ve hayallerini çıkmaza sürüklediğini düşünen insanlar, bugüne kadar maddi ve manevi tüm yatırımlarını türkiye’de gerçekleştirmelerine rağmen göç ediyorlar.
peki ya gittikten sonra ne yaşıyorlar? “seküler göç” serimizin ikinci bölümünde, göç edenlerin yerleştikleri ülkelerde yaşadıklarını, henüz gitmeye hazırlananların ise yeni hayatlarına dair hayallerini dinliyoruz.
140journos’tan “seküler göç”
bölüm 2: gittikten sonra
140journos.com/sekuler-goc-d9515ff2d3a8
🎧 akın sevgör - gray faces
🎧 akın sevgör - chain reaction
===================================
yeni 140journos videoları haftanın 3 günü youtube’da. yeni videoları kaçırmamak için linke tıklayarak abone olabilirsiniz: tr-tv.net/username-140journos
ayrıca 140journos’u diğer mecralarda da takip etmek için:
tüm haberler ve özel fotoğraf hikayeleri: 140journos.com
facebook: facebook.com/140journos
twitter: twitter.com/140journos
instagram: instagram.com/140journos
spotify: open.spotify.com/user/140journos
===================================
140journos her gün, türkiye’de yaşanan gelişmeleri telefonunuza kadar getiriyor. günlük whatsapp yayınımıza ücretsiz abone olmak için:
whatsapp’tan “140journos” yazın ve 0536 499 66 09 numaralı telefona gönderin.
===================================
sizin için seçtiğimiz, ilginizi çekebilecek 140journos videoları

===================================
◉ aktüel yayın: tr-tv.net/plid-PLyyy5cNOa_nSgq9kvzskip_I-9cTf--BI
◉ spot yayın: tr-tv.net/plid-PLyyy5cNOa_nSsM2ym1IBPvfJmVsb1H4wO
◉ SO: tr-tv.net/plid-PLyyy5cNOa_nTyh0WggK1MsNCh37TlziOY
===================================
140journos, türkiye’yi anlamak için orijinal belgesel videolar, nitelikli araştırmalar ve görsel hikayeler üreten bir yeni medya yayıncısı. yeni gelişmeleri takip etmek için sosyal medya kanallarından abone olmayı unutmayın.

YORUMLAR

 • Ben Amerikada yaşadım, bir enstantane anlatayım: Hava -10 derece, işe gitmek için otobüs durağında bekliyorum (line) sıra oluşturmuşuz, arkamdan gıcırtılı bir ses...döndüm baktım abartısız 80 yaşında tekerlekli sandalyede zenci bir nene, arkamda durdu gülümsedi selam verdi. Otobüs geldi durakta durdu, şoför ön kapıyı açmadı, kalktı orta kapıya geldi rampayı indirdi, yaşlı kadını sandalyesiyle beraber içeriye yerleştirdi, bu sırada otobüse binmek için bekleyenlerde ne bir çıt ıkıyor ne bir homurtu, ondan sonra yavaş yavaş şoför koltuğuna geçti ve ön kapıyı açtı. Bunu görünce ağladım, neden benim ülkemde bu düzen oturmadı diye. Ancak sonra düşündüm Amerikada kalıp o ülke için ömür boyu çalışsam neyi değiştireceğim ne kadar tatmin olacağım. Cesur Yürek filminde William Wallace ın savaşa 5 dakika kala insanları gazlamak için yaptığı konuşma var ya hani "Evet, savaşırsanız ölebilirsiniz. Kaçarsanız biraz daha yaşayabilirsiniz. Ama bundan yıllar sonra yatağınızda ölümü beklerken, o yaşadığınız günleri bu günle değiştirmeyi hayal edeceksiniz. Bu fırsatı düşleyeceksiniz ve bu günlere dönüp şunu söylemek isteyeceksiniz. Hayatlarımızı alabilirler! Ama özgürlüğümüzü asla elimizden alamazlar!". Yurtdışına gidin kendinizi geliştirin ama geri dönün insan yetiştirin. Sosyal yaşam veya toplu yaşamayla ilgili bütün kurallar gelişmiş ülkelerde 300 yıl önce belirlenmiş ve tıkır tıkır işliyor. İngilizcesi 'Regulation' türkçesi 'Yönetmelik' bu iki kelimeyi hiç unutmayın, mutlu ve huzurlu toplumun anahtarı yazılı kuralların doğru oluşturulması ve doğru uygulanabilmesindedir. Bunu sağlamak için de topluma düşen görev; insan gibi yaşamayı yılmadan talep etmek ve kuralları belirleyecek olan gelecek hükumetlerde yer alabilecek vizyon sahibi insanlar yetiştirmektir. Aksi taktirde başka ülkelerde göçmen sıfatıyla yaşar ve ölürüz.

 • yok twitter kpandı yok youtube kapandı yok siteler açılmıyor yok özgürlük yok yokyok sorun çok bi çözüm yok kaçalım alamanyaya haydiiii

 • baştan sona izledim tamamı vıdı vıdı başka bişi yok çok biliyon çok iyi düşünüyorsunuz iyi alamanyada iyi 2 yıl sonra alamanya batarsa bi ekonomik kriz bum sonra işden attılar para yok geçinemiyoz ...

 • aaaaaaaaaaaaaaalamanya da kaç adet nükleer santral var ?

 • 08:00 direkt anlatmış adam ne düşündüğümü

 • adamin bagirmasindan belgesel yapmissiniz. basim agridi.

 • Ben bu sebepleri çok ucuz sebepler olarak görüyorum. Fakat bu sebeplere katılıyorum. Buradaki sorun şu. Bu bahaneleri kullanıp bir ülkeden başka bir ülkeye göç etmek ruhsal mastürbasyondur. Bahsedilen sorunlar dünyanın her tarafında mevcuttur. Kendilerine ben aydınlandım bu ülkede yaşayamam diyen kültürlü insanların kendileri pek ala bir yerde yaşayamama sebebi olabilir. Avrupa, Amerika, İngiltere vs. gibi ülkelere göç edip dünyaya gözlerini kapatan , duygulanarak , ağlayarak tecavüz olaylarını anlatan aydın insanlar günümüzde hala Afrika'da gasp ettiği toprakları bulunan bu ülkelerde yaşayarak hiç bir fikri aklayamazlar. Afrika'da çocukların açlıktan ölmesine sebep olan ülkelerde demokratik şartlarda yaşadığı masalları anlatanlar tıpkı suçladıkları cephedeki çomarlar olmaktan kurtulamazlar. Türkiye'de şort giydiği için tekme atılan kadınla Hollanda da müslüman olduğu için tekme atılan kadın veya hıristiyan olduğu için taliban tarafından öldürülen kadın aynı kaderi paylaşmaktadır. Bahsedilen ve bahsedilenler gibi sorunlar dünyanın , sistemlerin sorunudur. Ve hatta çoğu otoriteyle birlikte , sığınılan ' demokratik' ülkelerin , bu sorunların daha büyük ölçüde sebepleri oldukları aşikardır. Bu sebeple bunlar gitmek için ucuz ama dünyaya ,insanlığa pahalıya patlayan sebeplerdir. Sebeplerimizi , fikirlerimizi , düşüncelerimizi bize öğretilenlerle değil kendi öğrendiklerimizle şekillendireceğimiz günler diliyorum...

 • Ağlıyorum...

 • Türkiye'nin aydın kesimi 140journos sayfasında toplanmış gibi :) Hiç boş yorum yok troll yok.

 • 6.24 istanbulda bir kere orman görmedin mi vay amk :SDHfdsaAGSDF

 • O kel ve sakallı olanın Türk olmadığı belli hani gelmezsin ülkede ekonomik kötü cart curt özgürlük kötü derken Tayyip de geçici bunu bil ülkenin yarısı sistemin değişmesi için uğraşıyor sizin gibi kaçmıyor. Senin ne bok olduğun belli bu ülke elbet bir gün düzelir. Canını sıkma ayrıca Türk olan bir insan ölüm bile geri dönmesin demez.

 • Yurtdisinda yasiyan biri olarak her geldigimde gozlemledigim bir sey var Istanbulda. Insanlar artik dizilerden mi sosyal medyadanmi ne hep varos olma modasi var. Varos su an in yani. Kadinlar bile erkek gibi olmus. Yazik yazik

 • Çok acı

 • Zaten gereksiz insanların durmasınada gerek yok

 • Atatürk bunlar gibi olsaydı "Geldikleri gibi giderler" yerine "Geldiğimiz gibi gideriz" derdi , ulan hele şu Almanya'da yaşayan bir baltaya sap olamamış adamı koymanız çok saçma Almanya da daha bilgili diksiyonu düzgün insanımız varken bu nedir ?! Bu sefer çok kalitesiz bir video olmuş.

 • Karşıma bir fırsat çıksa, 1 sn bile düşünmeden giderim. O kadar iyi anlıyorum ki onları, hiç de yadırgamıyorum gidişlerini.

 • Murat Reis'i gördük zaten koşa koşa geldik.

 • asgari ücret diye bir sey yok ! 900€ calisan var

 • lan yalan inanmayin....sanki cenet amina koyim

 • basdaki pesevenk dag basinda oturuyor burda bin euro kiralar

 • bölüm 3 gelsin. Biz gidemiyoruz onları dinleyip huzur bulalım bari...

 • Keşke tüm göçenler Oktay Sinanoğlu vizyonuyla göçse.Bu ülkede egitimli egitimsiz tüm insanlar kendini düşündükten sonra şikayetçi olmak pek de mantıklı gelmiyor.

 • 140journos, Bu serinin devamı gelecekmi?? Gelsin çünkü

 • Almanyada hic nukleer santral yok dayi cunku haklisin baya ayneen

  • Bisikletli dayım da türkiyede bisiklet yolu olmadigini unutmus onu mutlu eden sey o aslinda.. bisiklet yolu harika bir olay insan bisiklete binince mutlu oluyor gercekten..

  • Erdoğandan önce bizde de televizyon kanallari liderlerle mizah yapabiliyorlardı.. yazik

 • Kundakci faşist almanlari bu kadar da ovup durmayın

  • Almanyada yaşam standartın 1000 se türkiyede 1 olamaz. Banane ırkçılıktan. KÖPEK DEĞİL İNSAN MUAMELESI GÖRMEK HERŞEYDEN ÖNEMLİDİR.

 • Höllööööğğğğööö tayyoşun göt kıllarıyız :)

 • "Burdaki halk bir bedel odemis ve kulturlenmis" diyen sakalli herif var ya.. Işte o halk ulkesinden kacmamiş. Sen kaçtin.

 • Gardaş bencil olsam ülkeme kimseyi almasam, çocuk yapmaz itimi evlatlık alırsam yada erkek erkeğe evlenirsem (nufüsu belli sayıda tutsam) dedemde nirvana olur. Görüyoruz Arap emirlikleride nivana ama geri kalan arap coğrafyası yiyecek ekmek bulamıyor. Sorsana O arapta bu arap değil mi?

 • 8:02'ye kadar güzel fakat Murat Abi Termik Santral konusunda iyi sallamış Almanya'da 9 tane nükleer santral var bu oran Fransa hariç Avrupa diğer Avrupa ülkeleri için oldukça fazla bizim gibi sözde orta gelişmiş aslında gelişmemiş olan ülkelerde yenilenebilir enerji kaynakları kısa vadede kalkınma sağlayamaz hatta ne yazıkki kısa vadede küçük enerji karları hariç hiçbir katkısı olmaz.Nükleer en azından kalkınana kadar şart

 • Gidenler için seviniyor olmakla birlikte biz geride kalanlar kendimizi geçtik çocuklarımızın geleceği için muthiş endişeliyiz.

 • Bu almanyada yaşayan adam kadar boş adam görmedim demek isterdim ama ben daha boşum onu izliyorum amk

 • Kacamiyoruzda ak euro 8.30 u gördü

 • Oradaki konuşan abinin kanalının ismi nedir?

 • guzel video, ne anladim, turkiyede her gun gotumu sikiyorlar

 • siz bu dünyanın adamı bazıları öbür dünyanın.. mesela bu.. Türkiye istanbul dan ibaret değğil.. alm amk abd nin de amk.. hepsinin elinde müslüman kanı var.. konu tartışmaya kapalı. hiç biriniz ne için yaşadığınızı bilmiyorsunuz. hayat ne alm ya ne amd..

 • Beni etkileyen ender videolardan ...

 • Hollanda'da Geert Wilders Nazi'si Türkleri ve bütün öbür Yabancilari öldürmek/ ülkeden atmak istiyor. Almanya'da Nazi Partisi Türkleri öldürüp veya Andadolu'ya atmak istiyorlar. Ingiltere AB'den cikmis, neden? Yabancilarin gelmesini istemediler icin. Bizim Öküzler'de kacip Amerika'da, Almanya'da, Fransa'da yasamak istiyorlar. Lan Fransa yaniyor, Almanya'nin Yas Ortami 65+, Amerika'da Fasist Trump Müslümanlara Giris Yasak verdi. Maden Türkiye'yi sevmiyorsun, demokratik icinde Ülkeyi cevir. AMA Feto gibi, BETON Kemalistler gibi Darbe yapma!!!

  • Türkiye ortadoğu bataklığına saplandı. Bu ülkeyi artık sadece Atatürk gibi mucizeler kurtarabilir artık. Çok geç. Bu kadar insan boşuna kaçmak istemiyor. Asgari ücret 1600 tl. İstanbulda ev kirası 1200. Faturalar 500. Sen hesapla canım

 • gram umut yok umut bu toprakları terk edeli çok oldu

 • Bu iş böyle gider demek istemiyorum ama durum çok daha kötü oldu videoyu atalı 1 sene olmuş 2019 a dair umudum yok mühendislik okuyorum büyük ihtimal yurt dışına gideceğim

 • Allah'ım çıldırıyorum

 • ne bisikletmiş bee adam ne kadar büyüttü :)

 • 17 yasindayim öğrenciyim ve artık ülkenin bu durumundan bıktım aklım fikrim bunda artık deliricem yeter ya benim yaşımdaki bir Avrupa ülkesindeki öğrenci bunları düşünüyor mu acaba hiç sanmıyorum adamların tek umrunda olan şu okula az çalışam sevgilimle gezem şu partiye katilam filan şu hayata bir kere geldim ve düştüğum yere bak bok çukuru gibi neyse artık buna da şükür Ortadoğu da veya Afrika'da da dogabilirdik

 • Mesele vatan değil vatanı bu hale getirenler

 • Türkiye de sadece karadeniz bölgesinde gördüğümüz yeşil alan almanyanın tümünde varmış. Be güzel kardeşim almanyanın aldığı yağışı türkiyede sadece karadeniz alıyorda ondan. İç anadoluda birçok araziyi tsk bile askerlere sulata sulata yeşillendiremedi. Babam ziraat müh. Sebebi bulmak için toprak analizi yaptılar toprak ağaç yetişmeye müsait değil sonucu çıktı. İnanmayanlar polatlı sivrihisar arasında 25 yıl önce ağaçlandırılan alanların haline baksın. Abla bana toplu taşımada yer veriyolar demiş, ablacım anadoluda olsan sana yer verirler emin olabilirsin. İstanbul bahsettiğiniz konularda çok rezil kabul ama anadolu hala bazı değerleri koruyor.

 • Avrupa ülkelerinin refah seviyelerinin en büyük nedeni sömürdükleri ülkelerdir. Bunu niye kimse görmüyor. Soygun yaparak katlederek zengin oldular.

  • Almanya sömürge yapmadı denicek kadar az sömürge yaptı . Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerden biri. Açıkla bakalım.

 • Videonun yayinlanmasindan 3 ay sonra abd ye geldim.

 • 18 yıldır Hollanda'da yaşıyorum. Turkiyede doğdum ve 17 sene Türkiye'de yaşadım. 2 ülkenin kültürü ve yaşayışını da avcumun içi gibi biliyorum. Bu zamana kadar ne Türkiye'yi bunlar gibi itin gotune soktum, ne de batıyı ilah yerine koydum. 2 ülkenin de artı ve eksi yönleri var. Fakat buradakiler dünyalık takıldığı için subjektif takılmışlar. Suna inanın en samimi batılı arkadaşınız ilk fırsatta sizi satar ve gözünüzün yaşına bile bakmaz. Aile hayatı yok, sokagimizda bosanmamis 4 aileden birisiyiz. Herkes birbirini aldatıyor ve bosaniyorlar. Çocuklar 14 yaşında bekaretini yitirmemişse ona rahibe gözüyle bakıyorlar. Koffieshop işletmecileri genelde türk ama kullananlar çoğunlukla Hollandalı gençler. Çalışma hayatında sana ve emeğine gösterilen saygı oldukça iyi. Bunu da Türkiye'de görmüyorsun. Eşek gibi haftada 6 gün çalışırsın ve yetmediğin hakaret kalmaz. Ay sonunda da aldığın bir kilo pirinç parasıdır. Bunu Hollanda'da ki Türk işveren de yapıyor. Bu bizim genel ahlaksızlığımiz. Türkiye'nin asıl sorunu bence bir devlet denetiminin olmaması, yaptırımın sadece benden olmayana karşı uygulanması. Ve adaletsizlik. Bu 3 şeyi yerine otutturabilirse ekonomiden tut eğitime kadar birçok sorun çözülür.

 • 04:30... Baba tamam sen Almanya'da yolda dilenci görmüyorsun.. Sokakta Suriyeli aç insan görmüyorsun. Eyvallah ama bunun acaba bir sebebi yok mu? Acaba bunun sebebi senin medeni insanlar diyarı Almanya'nın bu göçmenleri sınırlarla, dikenli tellerle, eli silahlı askerlerle engelliyor olması olabilir mi? Kendi götünün rahatını bir an için unutup meseleye şöyle kollektif bir bilinç ile baktığında da 'oh be durum ne şükela!' mı diyorsun acaba çok merak ediyorum doğrusu...

  • 20+ sene Almanya'ya vergi ödemiş tanıdıklarım var.. 20+ senedir anneleri her Almanya ziyareti öncesinde aynı vize işkencesine tabi tutulur.. 20 senede 20 kez gitmişliği vardır, 20 kez de işkence edilmişliği.. Böyledir Almanya.. Hollanda bunun bildiğimiz, duyduğumuz kadarıyla az beteridir. Daha az faşisttir ama faşisttir.. Amerika... Değinmeye gerek yok.. Dalgadır bu, dalga.. Sen dalganın üstünde olmuşsun mutlu olmuşsun... Ha ne mutlu sana! Sen dalganın altında kalmış, boğulmuşsun.... Vah ne yazık! Ya da.. Kimin uğurunda!

 • Faşist murat ozil

 • Bu videoda yer alan insanlar arasında gerçekten kişisel nedenlerine saygı duyduğum insanlar olmakla birlikte ilk videoda da farkettim ki özgürlük kavramına bir miktar tek taraflı bakış görüyorum. Bakıyorum ve anlayamadığım bişey var bazı kişilerde, gerçekten hiç mi ümidiniz yok? çok klişe gelecek ama sizler ne yaptınız peki bu düzenin değişmesi için? Umarım sizin döneminiz ile bizim dönemimizin farkı bu olur da sizin göremediğiniz umutlar büyür de Umut olur bu ülkenin adı. Herkesin düşüncesi kendine elbette ama gelişmek için elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşünen insanların buna inancı çok yüksek.

 • Vayy. Murat abimm.

 • Murat Özün muhalefet yapacağım diye yalan söylüyor. Örnek: Son zamanlarda internette sahte isyan videoları paylaşılmaya başladı. Murat Özün de yayınlıyor sürekli. Güya bazı vatandaşlar elektrik faturalarından şikayetçi. Murat Özün'ün o çok zeki geçinen kitlesi bu videolara inanıyor. Oysa hepsi aynı fabrikadan çıkıyor. Beyni olan bunu görür. tr-tv.net/tv/video-sEHkrt1Dy9U.html tr-tv.net/tv/video-tqcSUBR7PAI.html tr-tv.net/tv/video-ge96XVo8wuI.html Yani şimdi bu videolar inandırıcı mı? Değil! Geçen gün de yeni havalimanını su bastı diye bir video yayınlamıştı. Sonra o havalimanının Türkiye dışında olduğu ortaya çıktı. Böyle muhalefet mi olur?? Bir de başkalarına "çomar" deniliyor sürekli. En büyük çomar kendileri! Sürekli diyorum, yine diyeyim: Atatürkçüyüm!! Ama öyle orantısız şekilde Almanya'yı ve Almanları yüceltip, Türkiye'yi ve Türkleri yerin dibine sokulmasına karşıyım!!!

 • Konusanlarin hepsi Turkiyeyi aklindan tamamen silmis ve bencil insanlar. Ben de Australiada yasiyorum ama Turkiyedekiler bok yesin benim keyfim burda iyi demiyorum. Diyemem...

 • JAPONYA 2 ATOM BOMBASI YEDİ 75 YILDA NERDEN NEREYE GELDİİ ... SİZ 75 YILDA NAPTINIZZ OĞLUMM DA JAPONYA OLMAYI BEKLİYOSUNUZZ ???

 • 1950-1960 LARDA MİLLET UZAYA ÇIKARKENN NAPTINIZ DA ŞİMDİ ÇAĞ ATLAMAYI İSTİYOSUNUZZ AMK PPİÇLERİİİİİ

 • YAZIN DA GEZMEK İÇİN KOŞA KOŞAA ÖVÜNDÜĞÜNÜZ ALMANYALARDAN GELİYOSUNUZ AMAA AMK GÖTLERİİ.. ORANIN VATANDAŞI OLUN GELMEYİN O ZAMAN

 • Müthiş bir iş yapıyorsunuz çok saygı duyuyorum umarım böyle devam eder işleriniz.Kaliteli ve gerçek.

 • BENİ YURTDIŞINDA YANINA ALICAK VARMI 18 yaşındayım ve param yok

 • Euro 5 liraymış o zaman :/... Dram.

 • bu kanalda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim bu denli güzel videolar hazırladığınız için ve niceleri...

 • Burası benim evim. Ailem burada, dostlarım burada, benim için değerli olan her şey burada. Biraz daha iyi şartlarda yaşamak için bunlardan feragat edemem. Gülü seviyorsak dikenine de katlanacağız. Ancak gidene de saygı duyar, başarılar dilerim. Merak etmeyin yeriniz dolar. :)

 • o kadar haklılar ki yobazlar anlamaz bir tek demek istediklerini

 • Avrupa Asgari ucret: €1500 Ortalama: Kira: €700 (Bahcesiz ev) Gas/Elektrik: €150 Su: €30 Internet: €30 Telefon hatti: €50 Pakket Marlboro: €10 Benzin: €1,70

 • İçinde yaşamak zorunda olmasak Türkiye güzel ülke aslında

 • İşte bizi böyle sikiyorlar ama anlamıyor ki koyunlar

 • VİDEODA 1KEREDE AMERİKANIN AVRUPANIN VEYA HERHANGİ BİR BATI ÜLKESİNİN EKSİLERİNİ SAYMAMIŞLAR ANCA YOK AVRUPA BÖYLE YOK BURALAR ÇOK İYİ TÜRKİYEDE YAŞAYANLARA ACIYORUM YA BIRAKIN ŞU ALMANYA AVRUPA AMERİKA SEVGİSİNİ SANKİ AMERİKADA YAPILAN FAŞİSTLİĞİ BİLMİYORUZ (SADECE 1 ÖRNEK VERDİM) YANİ HERGÜN ORDADA ÇOCUK TACİZİ TECAVÜZ BIÇAKLAMA GASP OLUYOR HIRSIZLIK OLUYOR SİZ ZANNEDİYORMUSUNUZ HİÇ AMERİKADA AVRUPA ÜLKELERİNDE HAPİSANELER BOMBOŞ GİDİN Bİ ARAŞTIRIN AMERİKA DAKİ CEZAEVLERİNİ Bİ ARAŞTIRIN KAÇ BİN KİŞİLİK KAÇ BİN HAPİS HANE VAR AVRUPADA HADİ BAKALIM GÖRELİM GELİŞEN ÜLKENİN KAÇ TANE İNSANI SUÇ İŞLEMİŞ SANKİ BİLMİYORUZ AMERİKADAKİ 550BİN EVSİZ DIŞARDA KAR DA KIŞTA YATAN İNSANI BİLMİYORUZ DİMİ BUNLARI HİÇ ÇEKMEYİN SADECE +LARI ÇEKİN SONRA ÇULSUZ FAKİR 5KURUŞU OLMAYAN ARKADAŞ ORDAN BURDAN ÇALIŞSIN BULSUN PARAYI SONRA ORAYA GİTSİN IRKÇILIK MUAMELESİ, GÖRSÜN 2.SINIF MUHABBETİ GÖRSÜN SONRA SİZE ANA AVRAT SÖVSÜN BEN BU BELGESELİ KINIYORUM SİZ SADECE +YANLARTI SÖYLEMİŞSİNİZ EĞER ONA BAKARSAK BİZİM ÜLKEMİZDE TAMAM SUÇ ORANI YÜKSEK AMA BİZİM MİLLETİMİZ YARDIMA MUHTACA KOŞAR YOLDA 1 GARİBANIN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRSE EL UZATIR KALDIRIR ANCA EKSİLERİ ANLATMIŞSNIZ. BOŞ BELEŞ Bİ VİDEO OLMUŞ

 • Yurt dışında herşey güzel olabilir fakat bu senin GERÇEKTEN mutlu olacağını garentilemez. Ancak Batıdaki tüm olumlu şeyleri kendi ülkende yaşarsan, gerçek mutluluğu bulursun.

 • bu videoda konusan kisilerin youtube hesaplari var mii? bazilarini takip etmek isterim

 • ahırda yaşıyoruz eşek ülkesi türkiye

 • Bu ülkede bir şeyleri gercekten değiştirmek isteyen arkadaslarla neler yapabiliriz diye konusuyoruz whatsapp grubumuz var Beni instagram dan ekleyebilirsiniz. : profesorfurkan dm atın. ✊

 • Akp devleti 7 /24 dini kullanarak yalan propaganda yapıyor yok Avrupa bizi kıskanıyor Amkun Çomarı götündeki donu bile dışardan alıyorsun neyini kıskanacak

 • Akp devleti mafya olmuş haraç alır gibi vergi topluyor ama vatandaşa dönmüyor

 • Keske hepiniz siktir olup gitseniz amk Türkiyeli yerli gavurlari (Seküler = gavur). Türkiye yi seven Avrupalilar (Almanlar, Hollandalilar, Ingilizler, Ruslar ve diger ecnebiler) Türkiyede kalabilir elbette...

  • Adamın Hası Ananı siktiğim çocuğu bu ülke sizin gibi orrrospu çocuklari yüzünden böyle anneni sikeyim senin imkanımız olsa 1 saniye bile durmayız yobaz oç

 • Umarım ülke düzgün bir duruma gelincede geri dönmezsiniz.

  • gelmeyecekler çünkü ülke düzgün bir duruma gelmeyecek.

 • yürü be funda

 • Gayet dığruların konuşulduğu güzel bir video olmuş ama Almanyadaki kır saçlı adamın dediğinin çoğu doğru ama Türkiyeyi biraz fazla kötülemiş dediği şey zaten İstanbul. İstanbul türkiyeden ibaret değil özellikle çoğu kişi karakola düşmüştür sözü çok yanlış cam silme olayı bölgesel bir olay bu tür şeyleri genele vurması saçma. Geri kalan çoğu şey doğru ne yazık ki videodaki diğer kişileri gayet objektif ve iyi buldum elinize sağlık

 • O kasaba giden abimiz kim? Onun videolarını merak ediyorum.

 • türkiyede istanbuldan başka şehirler de var 80 tane falan

 • ülke dışında bir çok yerlerde bulundum siz sanıyorsunuz ki tek Türkiye'de böyle Polonya da saat 10 dan sonra alkol satışı yasak hatta geçenlerde bir çok gazeteci eski sovyet ajanı diye bir çok hukukçu siyasetçi tutuklandı tanıdık geldi demi İtalya'da Roma'da saat 10 dan sonra yemek satışı yasak sebebi ise şehir çöplükten geçilmediği için bakın ciddi ciddi çöplükten geçilmediği için Hükümet buna bir çözüm olarak akşam ondan sonra yemek satışı yasak dışarıda yemek yiyemiyorsun sebebi ise çöp olmasın diye emek değeri istiyorsunuz haklısınız ama emeğinizin değerinin ararken kendinizi sistemin tam kölesi olarak bulabilirsiniz bu her yerde aynı kim ne derse desin Türkiye süper demiyorum ama siz kaçacaksınız da hayal ettiğiniz gibi olmayacak kaçıp kurtalacağız diyorsunuz orda ki halkın huzurunu bozuyorsunuz Türkiye'de Suriye'liler ne ise Avrupa'da Türkler odur farkı yok.Siz alıştığınız rahatlıkla Avrupada yaşayamazsınız çünkü ruh denilen bir şey yok herşey belirli kuralın üzerine oluşturulmuş toplum yok yardımcı olan kimse yok herkes kendi işinde yere düşsen kaldıran olmaz Türkiye'yi değiştirmek yerine kaçan insanlar ora çok güzel gibi konuşuyor her yer aynı her yerde ırkçılık her yerde pislik var

  • Polonya'da saat 10'dan sonra alkol satışı yasak değil. Sadece 50-60 groszelik ek bir ücret ödemek gerekiyor.

 • İlk baştaki yayıncı kim

 • Ülkenin anasını siktiler yani ne diyeyim ki

 • Ben seviyorum ülkemi hırlısıyla hırsızıyla suriyelisiyle ışıklarda peçete satanlarıyla benim ülkem ya ben burda doğdum burada öleceğim

 • video harika 2 yada 3. izleyişim fakat farkettim ki böyle videolar hazırlayarak insanları kendi ülkesinden soğutup koparıyorsunuz istemeden açıklamaların çoğudunda insanların saygısızlığından bahsedilmiş bu durumu ülke değiştirerek değil de insanlara daha düzgün daha nazik davranış biçimlerini değiştirebilecek şeyleri duyarlı ve bilgi aktarma konusunda sizin gibi toplumlar buna teşvik edici içeriklerle bir nebze olsun etki edebileceğini düşünüyorum

 • Gidenler yardım etse ya kalanlara. Olum çaresiziz lan!

 • hollanda da dilenci yok derken ?

 • 7:35 aynen biz 2 tane nükleer santral üretelim doğayı katledelim, elalem şehir başına 6-7 nükleer santral kursun (paris, fransa) birşey demeyin. muhalefet yapacaksanız bari boş yapmayın.

  • adam almanya'da oturuyor, almanya'da toplam 17 nükleer santral var. dinime küfreden müslüman olsa...

 • ne kadar avrupa hayranı, amerikan dreamciler varsa hepsi yorumlarda toplanmış amk. herkes kaçmanın derdinde, biri bile çözüm arayışında değil. çok üzücü, sonra ağlar durursunuz "bu vatan çoh kötü ben amarigaya gidicem orada 20 bin dolara mustange bincem villada oturçam zengin olçam"

 • Her gelişmiş ülke gelişmeden önce nükleer santral kurmuştur. Aldığı verim yeterli miktarda olunca kaldırmaya başlar. O yüzden santraller gereklidir ama doğayı katletmeden

 • O almanyada oturan bi köyde kalıyor 330 euroya daire ortalama bir şehirde olmaz öbür arkadaşda dilenci yok evsiz yok diyor bilinçsiz olarak yalan demiyorum yanlış konuşuyor. Ben maastrichtte doğdum büyüdüm gelsinlen ben gezdşrim gösterim onlara avrupanın halini

 • Comarin ve barzonun birazcik okumusu hic cekilmiyor amk

 • Bos konusuyorsunuz amk. Ben TC nefret ediyorum hem AKP'den hem de CHP'den nefret ediyorum. Istiyorum ki Istanbul'da Kuzey Kurdistan'da bati Ermenistan'da Ege'de comaristan'dan ayrilsin mutlu mesut yasasin ama gelip de sikko avrupa da her sey cok guzel pembe bulutlar diye sacmalamam. Turkiye de sunni islam ve turkculuk ne ise avrupa da beyaz karsiti irkcilik, feminizm ve gocmen yandasligi ayni seydir. oyle sokakta bıçakla tehdit edilme de Türkiye'ye gore cok daha fazladir. Dusunceleriniz yuzunden de içeri alinma olasiligi da aynidir. ABD degil orasi. Yahu adamlar internette meme paylasimina yasak getirdiler amk. Ne diye AKP'ye niye bu kadar destek verdiklerini saniyorsunuz, neden bu kadar musluman terore ragmen islamci propagandanin her TV de pompalandığını saniyorsunuz. ikincisi hem ingiltere'de hem hollanda hem de fransa da evsiz krizi vardir. bu uyusturucu muptelasi aptallar zamaninda gocmenlige destek ciktiklari icin sokakta bok yemektedirler. AB''de eger kırsal kesimde değilseniz sokakta kimse kimseye selam vermez amk. Kentlerini dusuk zekali suça meyilli zencilerle, araplarla, pakistanlılarla, cinlilerle doldurduklari icin sosyal yapi cokmustur. Simdi de altyapı çökmektedir. Kira konusuna gelince kira vermiyorum evlendigim hatunun kendi evi var- buna ragmen olumsuz konusuyorum bak- Avrupa'nin diger ulkeleri hakkinda bilgim yok ama Londra'da odaya 950 pound veriyorsunuz amk

  • mediiskit Amına koduğum k*rt teröristi seni kokuşmuş domuz yaratık zencilere laf atmışsın doru o kısım Türkiyede ki k*rtlerle abddeki zenciler aynı bok

  • Sen birde Türkiye'de mi yaşıyorsun?

 • hic bir sikim olmaz adami amk. ulkenin harci neydi ki okumusu degerli olsun

 • Vay be Euro o zamanlar dört katı yapıyor tabi 🤣

 • Bizim ülkemizde de siyasi iktidarlar ya da muhalefetler hakkında komedi tarzı eleştiri yapılıyordu. Levent Kırca bunun en iyi örneğidir. Ancak belli (!) bir zaman sonra bazı kişiler bunu hazmedemedi. Ve sonumuz ismine havuz medyası ya da yandaş medya denilen duruma gelmek oldu. Eleştirilemeyen eleştirilince hapse atılmaktan korkan bir halk haline geldik. Aslında yavaş yavaş sindirirlmişiz ama bunun sonucunu uzun yıllardan sonra gördükten sonra yapılacak kısıtlı şeyler kalıyor.

 • Tam kaçak tipli insanlar olayları abarta abarta bitiremediler

 • Atatürk Gençliğe Hitabeyi bu seküler gençlik göçmesin diye yazmıştı. Babacım kaçmayacan gerekirse sen de en az 3 çocuk yapacan o çocukları medeni şekilde yetiştirecen. Ayrıca çomar diye aşağılamak yerine sakince onların dilinden anlatacan yanlışları hataları. Bu videoyu yaparak da daha çok göçe sebep olacaksınız iyi pok yiyeceksiniz!

  • Turkish Man Bu ülkeden adam olmaz o çocuklara yazık olur. Bu ülkede ne çocuğu doğacak çocuğunun geleceğini düşünen çocuk yapmaz.

 • Bu yapılan röportajların hepsi sonuna kadar haklı ve kelimesi kelimesine katıldığım doğru olan şeyler, bunlara bu ülkede karşı çıkanların kimler olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur zaten, başka kimsede bunlara yanlış demez

 • Bıraksaydınız millet alkol içseydi, uyuşturucu kullansaydı, kumar oynasaydı, dindar olmasaydı ama durumda böyle olmasaydı, yazık günah eskiden insanlar serbestti ve ülke çok daha güzel çok daha yaşanır bir yerdi, şimdi ne kadar kural ne kadar kısıtlama koyduysanız pislik o kadar arttı, siz bilmiyormusunuz Türk vatandaşı her zaman kuralların yasakların üzerine gider alın işte öylede oldu, bu halkı serbest bırakacaksın ki o zaman huzur ve refah artacak, keşke eskiden olduğu gibi bıraksaydınız bu ülkeyi

 • Ülkemizde savaş yok diye sevinirdik, bu durum savaştan bile beter, insanları göç etmeye başka ülkelere gitmeye zorluyorlar hemde ülkemiz sapa sağlam dururken, içler acısı bir durum

 • Ne kadar üzücü bir durum, kime sorsan hangi yorumu okusan herkes ülkeden kaçma ve kaçabilme planları yapma peşinde, neydik ne olduk ne zaman bu durumlara geldik hayret gerçekten çok yazık, Müslümanlar zaten bu dünyaya azap ve ızdırap çekemeye gelmiş gerçekten öyle, cehennemi bu dünyada yaşıyoruz zaten öteki dünyaya bile kalmadı, işin kötüsü biz göç edip gideceğiz bu sefer suriyeliler ve başka milliyetten kişiler ülkemize yerleşmiş ve huzur içinde yaşıyor olacaklar, paramparça ettiler ülkeyi Allah yaptıklarını yanlarına koymasın