Beyin Yakma Garantili 18 Optik İllüzyon

katma 19 Oct 2018
Beyin yakmanın pek çok yolu var ama ben en çok optik illüzyonlarla yani göz yanılsamalarıyla olanını seviyorum. Bence optik illüzyonlar hem insanın bakış açısını geliştirmesinde hem de algı sınırlarını zorlamada çok işe yarıyor. Sizler için uzun zaman sonra yeni bir derleme yaptım, umarım hoşunuza gider.
►Müzik Kanalım: goo.gl/bupp9z
►İnceleme Kanalım: goo.gl/ZoGtZd
►İletişim:
alioguriletisim@gmail.com
instagram.com/taliogur
Açıkçası size şimdiye kadar pek çok optik illüzyon gösterdim ama, bu illüzyonun yeri gerçekten ayrı. Kalıbın ön yüzünü görmeden direkt renkli tarafından bakınca ciddi derecede kafa karıştırıyor.
Dikkatli bakarsanız köprünün sabit olduğu anlaşılıyor, ama zemin her ne kadar sabit olsa da etrafın hareket ediyor olması zihnimizin denge mekanizmasını kandırmak için yeterli oluyor.
Bu karede eğer bir ev görüyorsanız asıl görmeniz gereken detayı fark edemediniz demektir. Bu karenin içinde ne gizli olduğunu görenler yorumlarda bizimle paylaşsınlar.
Algımızla oynamak o kadar kolay ki, renkler bile başlı başına boyut algımız üzerinde ciddi etkilere sahip ve böylesi başarılı bir tasarım da bu durumu anlamak için güzel bir örnek bence.
Şimdi size, sol taraftaki kırmızı alanla sağ taraftaki kırmızı alan tamamen aynı boyuta sahip dersem inanmayacaksınız büyük ihtimalle, o yüzden en güzel kendi gözlerinizle görmeniz. İlginç, değil mi?
Sol taraftaki kalbin rengi ne? Yeşil mi? Peki, ortadaki kalp? Eğer onu da mor görüyorsanız zihniniz sizi kandırıyor demektir. Çünkü bu üç kalbin de rengi aynı, hepsi gri renk aslında. Kalplerin üzerinden geçen yeşil ve mavi çizgiler farklı algılamamıza neden oluyor.
Beynimizdeki algı merkezlerinin farklı yerlerde olmasından dolayı bu tarz özel tasarımlar, tüm görseli tek bir merkezden algılamamıza sebebiyet veriyor ve görsel hareket kazanıyor böylece.
Şöyle gözünüzü yavaşça aşağı yukarı hareket ettirdiğinizde yılanlar sağa ve sola hareket etmeye başlıyor. Ne zaman böyle başarılı bir örnekle karşılaşsam beni derin düşüncelere sevk ediyor.
Burada da yine gözlerinizi yavaşça hareket ettirin, kalpten çemberler dönmeye başladı değil mi? Aslında döndükleri yok tabi ki bunu bilmemize rağmen yine de hareket etmeye devam ediyorlar.
Böyle kafa karıştırıcı şekilleri sadece ekranlardan değil, birebir gerçek nesnelerin üzerinde de kafa karıştırmaya devam ediyor, Mesela biz öyle algılamasak da bu kupanın hiçbir yerinde bir göçük yok.
Bu görselin ortasında bir ışık yandığı falan yok arkadaşlar, yaprakların rengi açıktan koyuya doğru gittiği için ortasında bir ışık kaynağı varmış gibi algılıyoruz.
Eğer bakar bakmaz bir spiral gördüyseniz, görseli tekrar incelemenizi tavsiye ediyorum, çünkü spiral falan yok. Hepsi birer halka aslında ama görmesi biraz güç olabiliyor. Gözlerinizi kısınca daha rahat fark edebilirsiniz halkaları.
Görmüş olduğunuz bu satranç tahtasını andıran görüntü ufak bir eklemeyle karman çorman bir hal alabiliyor, ama aslında karelerin şekillerinde hiçbir değişiklik olmuyor. Artılar ortaya çıkınca illüzyon gerçekleşiyor sadece.
Bu konularda bayağı deneyimli olmama rağmen bu optik illüzyonu ne zaman görsem gördüğüm manzara karşısında şaşırıyorum. Hem içerdeki kare hem de dış katman dans ediyor adeta gözümün önünde.
Bu da az evvelki illüzyonun bir değişiği diyebiliriz. Bu sefer de halkalar farklı yönlere doğru hareket ediyorlar.

► Oynatma Listeleri:
Tüm videolar: goo.gl/AW4tUj
Bilgi videoları: goo.gl/iYdE7I
Eğlenceli videolar: goo.gl/sHx2GM
Korku videoları: goo.gl/wdVGd9
Sanat ve tasarım videoları: goo.gl/65M09Y
Seriler: goo.gl/8tR7E7

►Sosyal Medya Hesaplarım:
facebook.com/siradan1adam
twitter.com/taliogur
instagram.com/taliogur

►Kaynaklar / Sources:
www.reddit.com/r/opticalillusions/
www.reddit.com/r/illusions/
www.reddit.com/r/confusing_perspective/
eksisozluk.com/optik-yanilgi--61905

YORUMLAR